Měkká nebo tvrdá matrace?

Měkká nebo tvrdá matrace?

Každý z nás je zvyklý na jinou tuhost matrace. Někdo upřednostnuje měkkou, jiný by si na měkké vůbec neodpočinul a stále se převracel. Proto volí tužší, tedy tvrdší matraci.

V zásadě lze říct, že měkká matrace nám nemusí poskytnou takovou oporu pro záda, jako tomu je u tvrdší matrace. Avšak pokud jsme zvyklí na měkčí, pak je pro nás tvrdá nepohodlná.

Tvrdá matrace nás může tlačit na ramena, lokty a jiné části těla a může tím ovlivnovat náš krevní oběh. Mohou Vás bolet kyčle a spodní část zad. Páteř se navzdory tvrdé matraci neprohýbá a časem může bolet. Ale záleží samozřejmě na struktuře matrace, na rozložení jednotlivých zon v matraci, stupni tuhosti atd.

V podstatě pro nás nejsou vhodné ani příliš tvrdé, ani příliš měkké matrace. Obecně se doporučuje raději tvrdší než měkká matrace. Ale záleží také na jiných okolnostech. Především na váze člověka – čím má vyšší hmotnost, tím se doporučuje tvrdší matrace.  Záleží také na tom, jakou polohu při spánku preferujeme. Spíme-li často na boku, je pro nás vhodnější měkčí matrace. V neposlední řadě záleží také na věku a na zdravotním stavu – volíme různě tvrdé matrace při zdravotních potížích, bolestech apod.

Mezi tvrdé nebo tvrdší matrace se doporučují např. pružinové matrace nebo matrace z PUR pěn se stupněm tvrdosti od 3 nahoru.

Mezi měkké nebo měkčí matrace se doporučují např. latexové matrace.

Příliš měkké matrace neposkytují dostatečnou podporu naší páteři a mohou nám navodit zdravotní problémy.  Následkem používání příliš měkké matrace se mohou objevit bolesti v horní části zad.

Neexistuje proto univerzální řešení. Doporučuje se vyzkoušet matraci s určitým stupněm tvrdosti a pokud ani za měsíc Vám nebude vyhovovat a bude Vás tlačit nebo u Vás vzniknou pocity bolesti, je čas na výměnu za jinou, pro Vás pohodlnější matraci. Matrace se můžete vyzkoušet přímo v prodejně a domluvit se s nimi na vrácení v případě, že Vám nebude vyhovovat.

Matrace mají stupně tvrdosti od 1 do 5 s tím, že stupen 1 je u nejměkčí matrace a stupen 5 u nejtvrdší matrace.

Existují také oboustranné matrace, jedna strana měkčí a druhá tužší.

Pro ty, kteří mají zdravotní problémy, doporučujeme vybrat zdravotní matraci. Jsou anatomicky tvarovány dle potřeby.

Všechny zdravotní matrace prošly řadou kontrol a splnují všechny potřebné hygienické a zdravotní požadavky.

 

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , ,