Vhodný polštář pro Váš zdravý spánek

Jaký je pro Vás vhodný polštář?

 

Pro zdravý a klidný spánek je důležité vybrat správný polštář. Správně vybraný polštář Vám nejen zvýší kvalitu spánku, ale také odpočinku. Dostatečně se uvolníte a odpočinete si, nic Vás nebude tlačit, a když se ráno probudíte, budete plní sil . Nesprávně vybraný polštář Vám může způsobit zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, páteře, bolesti šíje a celková únava.

Doporučuje se pořídit si nový polštář 1x za dva roky. Již delší dobu používané polštáře mohou mít za následek vznik kožních problémů nebo také infekčních nemocí.

Polštář má podepírat hlavu a krk tak, aby při ležení bylo tělo v rovině a tím pádem netrpěla páteř. Při běžné chůzi také nezakláníte nebo nepředkláníte hlavu. Stejně by to mělo vypadat i při spaní. Pohodlně si lehnout a spát je základem zdraví.

Správně vybraný polštář Vám pomáhá udržet hlavu v optimální pozici. Pokud trávíte hodně času spánkem na zádech, je pro Vás vhodný tenčí polštář. Pokud spáváte často na boku, snažte se položit polštář tak, aby byl umístěn nad rameny. Pokud jste zvyklí ležet na břiše, je pro Vás vhodná taková tlouštka polštářů, abyste hlavu nezakláněli.

Jednou ze zásadních kritérií při výběru polštáře je výběr správné výplně polštářů. Některé výplně se mohou časem deformovat, proto je důležité s výběrem nespěchat.

 

Výplně polštářů

Polyesterová dutá vlákna – velmi oblíbená výpln u polštářů, hebký materiál s pevnou strukturou. Velmi pohodlně se na něm leží. Při pohybu nevydává tato výpln žádný hluk, je velmi příjemná na dotek.

Kuličkové duté vlákno – jde o polyesterová duté vlákno v podobě kuliček

Silikonizované vlákno – k dutému vláknu se přidá vrstva silikonu. Tím je tato výpln ještě měkčí.

Mikrovlákno (vzdušné vlákno) – jedno z nejjemnějších a nejměkčích materiálů výplně. Velmi hebká výpln, která se přizpůsobí našim křivkám a krásně přilne k tělu.

Molitanová pěna – hustota výplně je vysoká. Vyšší pevnost polštáře, podpírá dostatečně hlavu, střední tvrdost polštáře.

EPS mikroperličky - tento materiál je velmi odolný, hypoalergenní a příjemný na dotek. Je přizpůsobivý, kuličky se posouvají a „kopírují“ Vaše tělo. Vyrábějí se v různých velikostech.

Paměťová pěna – velmi oblíbená výpln u polštářů. Přizpůsobí se stavbě těla a Vám se bude pohodlně ležet a nic Vás nebude tlačit. Tyto polštáře jsou vyráběny v různých tvarech a jsou rozděleny dle potřeby – zdravotní polštáře, polštáře na podporu krku, páteře, hlavy apod.

Latex – představuje nejpevnější druh polštáře, který odolává roztočům a plísním. Často jsou tvarovány tak, aby poskytovaly podporu pro krk, takže pomáhají vyrovnat záda a šíji do správné polohy.

Vlna/bavlna – tato náplň je hypoalergenní a odolává plísním a roztočům. I tyto polštáře jsou dosti pevné. Vlna jako nápln do polštářů je vhodná pro ty, kteří mají bolesti hlavy a krční páteře.

Peří/prachové peří – patří mezi nejvhodnější polštáře pro dobrý noční spánek, můžete si totiž náplň v polštáři vytvarovat tak, jak vám nejlépe vyhovuje. Přestože je takový polštář měkký, je zároveň dostatečně pevný, aby vám poskytl potřebnou podporu. Pokud patříte mezi alergiky, můžete zvolit peří syntetické.

Třešnové pecky – tato výpln se používá pro chladící nebo ohřívací polštáře. Oceníte např. v době gravidity, při bolestech zubů apod.

Řepková nápln – udržuje déle vyšší teplotu v polštáři

Velikost polštářů

standardní velikost je 90×70 cm

Další používané velikosti: 90×90 cm, 50×60 cm, 50×70 cm, 45×45 cm, 40×40 cm apod.

Druhy polštářů

Existuje řada polštářů, které se nakupují pro konkrétní účely nebo při konkrétních zdravotních problémech. Jsou jimi např.:

- krční polštáře pro podporu krku

- vodní polštáře

- ohřívací a chladící polštáře (např. pro těhotné ženy při pocení nebo pro ženy v klimakteriu) – speciální náplň absorbuje a odvádí teplo, přitom stále ležíte na chladné straně polštáře.

- kojící polštáře

- polštáře „s cirkulací kyslíku“ – speciální náplň podporuje krevní oběh a zvyšuje podíl kyslíku.

- polštáře proti chrápání

- anatomické nebo ortopedické polštáře – vhodné pro ty, kteří mají zdravotními problémy nebo bolesti zad, krční páteře apod.

- polohovací polštáře – jsou to různě tvarované polštáře, určené pro určitou část těla, vykrojené pro krk, pod břicho atd.

- masážní polštáře

 

Polštáře je třeba vybírat i podle Vaší velikosti. Člověk vyššího vzrůstu by měl mít větší polštář než člověk menšího vzrůstu. Obzvlášt, pokud si vybírá polohovací polštáře např. pod břicho nebo záda.

Je důležité dávat pozor při spánku také na vyvážený podíl světla. Příliš mnoho světla zhoršuje kvalitu spánku.

Při výběru polštáře, je třeba dávat pozor na příliš levné polštáře. To samozřejmě neznamená, že pouze dražší polštáře jsou vyhovující. Důležité je sledovat povrch materiálu, jestli je Vám na dotek příjemný (z jakého je materiálu), jaká je jeho struktura a pevnost, druh výplně materiálu. Složení výplně a druh použitého materiálu u polštářů by měl být uveden na visačce. Posuzovat měkkost/tvrdost polštáře, která pak zajistí nejen Vaší páteři dostatečné pohodlí, ale také zdravý spánek.

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,