Jak vybrat správnou matraci

Jak vybrat správnou matraci

 

Aby Váš spánek byl dokonalý a Vy jste se po probuzení cítili krásně odpočatí, je velmi důležité myslet na výběr vhodné a správné matrace. Na matraci ležíme několik hodin každou noc, a proto musíme myslet také na naše tělo. Nevyhovující matrací můžeme naší páteři ublížit.

Matrace, které nás tlačí nebo jejichž struktura je nerovnoměrná, pro nás nejsou vůbec vhodné. Musíme myslet na své zdraví a co nejdříve se poohlédnout po optimální matraci. Jedině tak můžeme zamezit vzniku bolestí páteře, šíje, hlavy a jiných částí těla.

Sířka matrace se vyrábí univerzálně 90 cm. Lze i však zvolit i širší matrace a k tomu odpovídající velikost lůžka. Manželská postel by měla být široká alespon 160 cm, aby se tam dobře umístila dvojmatrace.

Matrace by měly být umístěny na kvalitním roštu. Jedině tak mohou splnit vlastnosti, pro které jsou vyrobeny. Rošty jsou obvykle lamelové nebo vyrobeny z latí. Lamelové rošty bývají i polohovací a lze je použít pod všechny druhy matrací.  Rošty vyrobeny z latí se používají převážně pod pružinové matrace.

Matraci je lepší vybírat raději delší dobu a pečlivě, než nakoupíte matraci některou, která se Vám vzhledově líbí. Na vzhledu až tak nezáleží, stejně bude pokryta povlečením nebo ochranným povlakem.

Matraci je nejlepší vyzkoušet přímo v prodejně. Nebojte se si na ní lehnout a zjistit, kde se prohýbá , zda nás někde netlačí, jestli není příliš měkká nebo naopak tvrdá. V centrech nebo studiích zdravého spaní Vám to jistě umožní a rádi Vám poradí.

Správně zvolená matrace nám nejen umožní dlouhodobý a nepřerušovaný spánek, ale přispívá k celkovému uvolnění – relaxaci těla. V současné době je možné pořídit nesčetné množství matrací, které jsou rozděleny do několika anatomických zon. Plochy (zony) pod hlavou mají odlišnou schopnost prohybu než plochy pod zádami a nohami. Přizpůsobují se tvarům těla s prostorovým efektem 3D a přispívají k uvolnění svalstva. Tyto zony mají speciální profilaci, která mimo jiné zajištuje správné provzdušnění matrace.

Druhy matrací: pružinové, matrace ze studené (líné) pěny, matrace z PUR pěny, polyuretanové (molitanové), taštičkové, sendvičové, latexové matrace (viz článek druhy matrací).

Nejsou pro nás vhodné ani příliš tvrdé, ani příliš měkké matrace. Obecně se doporučuje raději tvrdší než měkká matrace. Ale záleží také na jiných okolnostech. Především na váze člověka – čím má vyšší hmotnost, tím se doporučuje tvrdší matrace. Záleží také na tom, jakou polohu při spánku preferujeme. Spíme-li často na boku, je pro nás vhodnější měkčí matrace. V neposlední řadě záleží také na věku a na zdravotním stavu – volíme různě tvrdé matrace při zdravotních potížích, bolestech apod.

Pro ty, kteří mají zdravotní problémy, doporučujeme vybrat zdravotní matraci. Jsou anatomicky tvarovány dle potřeby.

Všechny zdravotní matrace prošly řadou kontrol a splnují všechny potřebné hygienické a zdravotní požadavky.

Existuje matrace pro alergiky? Nejlepším řešením je pořídit si matraci s kokosovým vláknem nebo matraci se studenou pěnou, která je pro alergiky nejvhodnější. Důležité je také k matraci pořídit ochranný povlak proti roztočům. Dostatečně větrat místnost, kde odpočíváme a prát povlečení alespon na 60 C, nejlépe každý týden.

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , ,