Druhy matrací – materiál

Druhy matrací

Druhy matrací: pružinové, taštičkové, polyuretanové (molitanové), matrace ze studené (líné) pěny, matrace z PUR pěny, latexové matrace

 

Pružinová matrace

Základem matrace jsou spirálové pružiny, které jsou zapouzdřeny do matrace. Pružinové matrace se mohou chlubit vysokou prodyšností.

Jsou jednou z nejvzdušnějších matrací. Nevýhodou je, že je nelze polohovat, časem jsou při pohybu hlučné, slyšíme vrzání. Navíc nás mohou vzhledem k umístěným kovovým pružinám tlačit do zad.

 

Taštičková matrace

Vnitřek matrací (jádro) je pružinový. Tyto pružiny jsou umístěny v „taštičkách“. Taštičkové jádro je tvořeno z několika samostatných taštičkových pružin, které jsou umístěny ve speciální netkané textilii. Taštičky jsou rozděleny dle tuhosti do několika anatomických zon podle potřeby. Jiný stupeň tuhosti u taštiček se používá pro umístění pod hlavu, jiný pro umístění pod nohy. Výhodou těchto taštiček je, že pružiny i po delším používání nevydávají zvukový efekt, jak je tomu u klasických pružinových matrací. Navíc je možné některé taštičkové matrace polohovat.

Polyuretanová matrace

Jedná se o molitanovou matraci vyrobenou z polyuretanové pěny. Výhodou je jejich tvarová stálost – nemění tvar, přestože jí používáme již delší dobu. Jsou převážně tvrdší s vysokou pevností materiálu. Pro svoji nízkou cenu si získali oblibu u zákazníků.

Matrace ze studené pěny (liná pěna, visco pěna)

V současné době velmi často vyhledávané. Jde o vysokoelastickou polyuretanovou (PUR) pěnu, nazývanou také líná pěna. Velmi žádoucí a praktickou vlastností těchto matrací je změna tuhosti matrace v závislosti na teplotě a váze člověka. Dokonale se přizpůsobí tvarům těla a kopíruje jeho křivky. Ležíte a cítíte se „jak v bavlnce“. Navíc při přetáčení se Vám matrace přizpůsobí a vrací se pomalu do původní polohy, takže Vás vůbec nic netlačí. Tím nemusíte mít obavy o vznik proleženin. Vyrábějí se „v zonách“, které umožní Vašemu tělu správné uvolnění svalstva. Každá zona má jinou schopnost prohybu, což tělu přispívá. Zony jsou rozděleny obvykle na tři, pět, sedm nebo více zon. Cím více zon je obsaženo v matraci, tím více dochází k uvolnění svlastva a k eliminaci bolestí zad či jiných částí těla. Tyto matrace jsou také velmi pevné a vynikají tvarovou stálostí, jež zamezuje vzniku deformací. Díky své prodyšnosti materiálu brání vzniku roztočů, plísní a bakterií.

Matrace ze studené pěny našly své uplatnění také jako zdravotní matrace.

 

Matrace z BIO pěny

Jde o matrace z PUR pěny, která má stejné vlastnosti jako matrace ze studené pěny. Navíc se vyznačují tím, že obsahují přírodní oleje, které mají vysoké antibakteriální vlastnosti.

 

Latexová matrace

Jednou z nejluxusnějších a zároven nejdražších matrací. Vyrábí se ze směsi přírodního a syntetického kaučuku (latexu). Dražší a kvalitnější jsou matrace s přírodním kaučukem. Tyto matrace jsou velmi pružné a zároven měkké. Vyznačují se bodovou elasticitou – prohýbají se pouze v místě tlaku. Latexové matrace jsou rozděleny do několika zon. Jednotlivé zony jsou rozděleny podle tvrdosti a tuhosti na celou plochu matrace tak, aby se matrace prohýbala někde více a někde méně. Jde o to, že každý z nás je jinak těžký na různých částěch těla, a proto nemusí být matrace příliš prohnutá v místech, kde to není potřeba. Tím přispívají k uvolnění svalstva a k pohodlnému a zdravému spánku. Nevýhodou latexové matrace je její měkkost pro ty, kteří potřebují pro svoji páteř spíše tužší matraci. Latexová matrace bývají méně prodyšné, a proto se výrobci těchto matrací snaží umístit do matrace několik otvorů pro vzdušnost. Latexové matrace jsou velmi kvalitní matrace s dlouhodobou životností.

 

Matrace by měly být umístěny na kvalitním roštu. Jedině tak mohou splnit vlastnosti, pro které jsou vyrobeny. Rošty jsou obvykle lamelové nebo vyrobeny z latí. Lamelové rošty bývají i polohovací. Matrace je možné umístit i na pevnou desku, která je cenově výhodná. V takovém případě však nelze matraci polohovat a vzhledem k pevné desce, která nemá rozestupy, dochází i ke snížení mnoha vlastností matrace.

Kvalitní matrace se vyznačuje také bodovou elasticitou. Když zatlačíte na jedno místo na matraci, neměla by se matrace nikde jinde prohýbat. Pouze v místě tlaku.

Nesprávně zvolená matrace nebo příliš levná nám může vyvolat zdravotní problémy, kterých se člověk ztěží zbavuje.  Abychom se vyhnuli bolesti páteře, šíje, krku a zad, měli bychom vybírat uvážlivě a obezřetně. Mnoho prodejců nás láká díky akcím a slevám, proto je důležité si zachovat chladnou hlavu a raději si peníze šetřit na kvalitnější matraci, která nám pomůže ke zdravému a spokojenému spánku.

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , ,